President of the Kyrgyz Republic

Atambaev Almazbek Sharshenovich

President

Born 17 September, 1956, Arashan village, Alamudun district, Chui region.
In 1980 graduated from the Moscow State University of Management.

 Professional career:

1980 – Ministry of Communications of the Kyrgyz Republic, engineer.

1981-1983 – Chief Engineer of the Road Servicing Administration No.4.

1983-1987 – different positions at the Presidium of the Supreme Soviet of the Kyrgyz SSR .

1987-1989 – Deputy Chairman of the Pervomai District’s Administration.

1989-1997 – Director of the Scientific-Production Firm Forum.

1997-1999 – CEO of Kyrgyzavtomash corporation.

1999-2004 – Chairman of the Board of Directors of the Scientific-Production Firm Forum.

2004-2005 – Chairman of the Board of Directors of Kyrgyzavtomash corporation.

2005-2006 – Acting Minister, Minister of Economic Development, Industry and Trade of the Kyrgyz Public.

2006-2007 – Prime Minister of the Kyrgyz Republic.

2007 – April 2010-social and political activist.

From April to June 2010 – First Deputy Chairman of the Provisional Government of the Kyrgyz Republic.

From November to December 2010 – Deputy of Jogorku Kenesh (Parliament of Kyrgyzstan), Head of SDPK (Social-Democratic Party of Kyrgyzstan).

From December 20, 2010 to December 1, 2011-Prime Minister of the Kyrgyz Republic.

October 30, 2011- elected as President of Kyrgyzstan.

From December 1, 2011 – President of the Kyrgyz Republic.

 

Awards:

1999 – Medal of the Kyrgyz Republic Dank,

2007 – Order of the Kyrgyz Republic Danaker.

 

Print Friendly